Domů  ❯  Krystaly  ❯  Podle kamenů  ❯  Citrín

citrin_thmb Citrín (Citrine)
           
           
Složení: Kysličník křemičitý SiO2
Výskyt: USA, Mexiko, Indie, Austrálie, Jižní Afrika
Tvrdost: 7
Barvy: Žlutá
Kryst.soustava:  
trojklonná (triklinická)
             
Jemná zlatistvá zář citrínu vnáší do našeho uspěchaného, neuspořádaného každodenního života plného nečekaných zvratů a problémů vnitřní klid, pocit plného zdraví, svěžesti, bezpečí a hřejivého tepla. Překlenuje průrvu mezi nižším a vyšším vědomím, takže na jedné straně v nás podporuje smysl pro spoluúčast na veřejném dění, zatímco na straně druhé posiluje naši důslednost a touhu poznávat právě vnitřní Já. Průzračné zlatistvé tóny citrínu mají značnou schopnost oživovat v duši oheň kreativity a projasňovat naši mysl.
             
V centru srdce tiší neklidné srdce, jeho bolesti a daruje nám jistotu v našem každodenním konání. Podporuje v nás odvahu pouštět se s vervou do nových věcí, při nichž je zapotřebí pružného rozhodování a dynamického jednání. Pomáhá nám citově strávit nezdary a chápat je spíše jako chyby, které nás mohou poučit. Toto životní poznání nás přirozeným způsobem ochrání i před pocity malomyslnosti.
             
Ovšem ústřední vliv citrínu na náš organismus je zejména v pupečním centru a oblasti solau plexu, kde nám pomáhá překonávat stavy neklidu, strachu a nespokojenosti, jež mohou časem přerůst, nejsou-li zklidněny, do těžkých depresí. Obdarovává nás klidem a vyrovnaností, přirozenou podmínkou vnitřní harmonie, která pozitivně ovlivňuje náš imunitní systém, látkovou výměnu a funkci žláz. Dále pomáhá při  žaludečních problémech a poruchách zažívacího ústrojí, často psychosomatického charakteru, zaviněných každodenním stresem. Čistí krev a střevní trakt od balastu a jedovatých látek, které mají na svědomí i nečistotu pleti. Při nedostatku bílých krvinek podporuje jejich tvorbu. Citrínová voda se doporučuje jako vlasová voda proti lupům.
             
Očista kamenů: Pod proudem vody.
Dobíjení kamenů: Na rozdíl od křišťálu ho nabíjíme na přímém slunci jen krátce.
Astrologické znamení: Lev, Blíženci, Panna, Býk, Beran, Kozoroh, Ryby
Čakra: 3. čakra
             
 

citrin

 citrin2  citrin3
Číst více..